Zwracaj uwagę na takie uporczywe zachowania

Zwracaj uwagę na takie uporczywe zachowania

Zwracaj uwagę na takie uporczywe zachowania

Przez Don RaufMarzec 21, 2019

FDA zatwierdza spray do nosa na depresję oporną na leczenie

Lek pochodny ketaminy obiecuje nową nadzieję dla osób, które nie odniosły korzyści z leków przeciwdepresyjnych.

Autor: Becky UphamMarzec 11, 2019

Czy depresja ketaminowa jest najlepszą nową nadzieją?

Wkrótce nowy rodzaj leczenia depresji może być łatwiej dostępny. To jest dla ciebie?

Autor: Holly Pevzner 16 stycznia 2019 r.

Terapia ekspozycji na depresję, zespół stresu pourazowego i nie tylko

Pierwotnie leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD), terapia ekspozycji jest obecnie stosowana w leczeniu lęku, depresji, fobii i innych.

By Kathleen Doheny Październik 27, 2015

Oznaki depresji u dzieci

Depresja nie jest tylko dla dorosłych — dzieci też mogą ją mieć. Zwracaj uwagę na takie uporczywe zachowania.

Jaimie Dalessio Clayton 15 marca 2013 r."

Korzyści z terapii opartej na koniach obejmują poprawę samooceny i relaksację. Klaus Vedfelt/

Ludzie i konie utrzymują zdrowe relacje od tysiącleci — badania sugerują, że ludzie po raz pierwszy udomowili duże zwierzęta kopytne 6000 lat temu w zachodnim regionie Stepu Eurazji. Jednak dalekie od bycia zwykłymi zwierzętami pociągowymi lub narzędziami transportu, którymi były w przeszłości, dziś konie stały się kluczowymi graczami w rehabilitacji umysłowej wielu ludzi na całym świecie.

Terapia wspomagana przez konie to termin obejmujący kilka działań terapeutycznych z udziałem koni. Na przykład hipoterapia wykorzystuje ruch koni do terapii fizycznej, zawodowej lub logopedycznej i jest stosowana między innymi w leczeniu problemów motorycznych i sensorycznych związanych z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym i udarem mózgu. Chociaż konie były wykorzystywane do fizjoterapii co najmniej od V wieku p.n.e., formalna dyscyplina hipoterapii została ustanowiona dopiero w latach 60. XX wieku.

POWIĄZANE: 6 sposobów, w jakie psy pomagają złagodzić objawy depresji

Z drugiej strony, psychoterapia wspomagana przez konie (EAP) – rodzaj psychoterapii opartej na doświadczeniu, która wykorzystuje konie do pomocy w leczeniu problemów psychologicznych i behawioralnych – jest znacznie nowszą czynnością, która nie jest jeszcze powszechnie praktykowana, mówi Hallie Sheade, licencjonowany profesjonalny doradca, który prowadzi Equine Connection Counseling, praktykę EAP z siedzibą w Teksasie. "To bardzo ekscytująca i szybko rozwijająca się dziedzina," ona mówi.

Jak konie pomagają

Podczas gdy naukowcy rozumieją, w jaki sposób rytmiczny ruch koni może pomóc w problemach motorycznych i sensorycznych, sposób, w jaki konie pomagają w problemach psychicznych lub behawioralnych, nie został do końca zbadany.

Mechanizm działania nie został dobrze poznany w przypadku terapii wspomaganych przez konie w odniesieniu do czynności niefizjologicznych, niezwiązanych z poruszaniem się," mówi Alexa Smith-Osborne, profesor nadzwyczajny pracy socjalnej na University of Texas w Arlington, która studiowała terapię wspomaganą przez konie. "Niemniej jednak w praktyce istnieją pewne perspektywy teoretyczne. "

Po pierwsze, konie to zwierzęta drapieżne, mówi. Z tego powodu konie są bardziej nastawione na aktywność środowiskową i wrażliwe na stany emocjonalne ludzi niż psy i inne zwierzęta zwykle używane w terapiach wspomaganych.

Są w stanie przeczytać lub uświadomić sobie, jak się czuje [pacjent], zanim się zorientuję, a nawet sam klient," mówi Sheade. "Koń następnie przekaże klientowi informację zwrotną, na przykład poruszając się w kierunku klienta lub oddalając się. "

Co więcej, konie są duże i potężne i mają potencjał pozwalający ludziom przezwyciężyć strach i rozwinąć pewność siebie, którą można przełożyć na sytuacje z życia codziennego. Mogą również pomóc ludziom uspokoić się, ponieważ są bezstronni i nie osądzają, reagując tylko na intencje i zachowanie ludzi. Co więcej, są zwierzętami społecznymi o własnych osobowościach i najchętniej wchodzą w interakcje, gdy ludzie są zaangażowani i pracują nad budowaniem z nimi relacji.

Zastosowania i zalety EAP

EAP jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, w tym:

Depresja Zespół stresu pourazowego Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagiLękProblemy z zachowaniem, w tym zachowania agresywne Nadużywanie substancji odurzających Zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja i bulimiaProblemy w związkachProblemy z komunikacją

Sesje terapii z udziałem koni, w których uczestniczy terapeuta i opiekun koni, różnią się w zależności od leczonego stanu i zaangażowanej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne techniki psychoterapii empirycznej, takie jak odgrywanie ról, odwracanie ról i tworzenie kopii lustrzanych, są połączone z czynnościami związanymi z końmi, w tym wyborem, pielęgnacją i wyprowadzaniem konia. Po aktywności pacjenci następnie przetwarzają lub omawiają swoje uczucia i zachowania związane z sesją.

Chociaż jakościowe studia przypadków wykazały korzyści w psychoterapii wspomaganej przez konie, brakuje dobrze kontrolowanych badań ilościowych. Ale w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Health Psychology, Smith-Osborne i jej koleżanka Alison Shelby dokonali przeglądu wcześniejszych badań nad EAP i odkryli, że praktyka ta jest obiecującym uzupełnieniem tradycyjnej terapii.

Naprawdę można tylko powiedzieć z całą pewnością, że istnieją empiryczne dowody na to, że czynności wspomagane przez konie wydają się być pomocne jako uzupełniające leczenie szeregu zaburzeń," mówi Smith-Osborne. "A dla osób, które nie zareagowały dobrze na leczenie pierwszego rzutu, jest to obiecujące. "

Anegdotycznie, terapia oparta na koniach może zapewnić wiele korzyści, które mogą pojawić się w ciągu zaledwie dwóch do trzech sesji, mówi Sheade. Korzyści obejmują ulepszone:

Poczucie własnej wartościUmiejętność komunikowania sięSamoświadomośćRelaksUmacnianieZwiązkiinterpersonalneSamokontrolaSkupienie i koncentracjaSzczęście

Badania sugerują również, że EAP może zmniejszyć gniew, depresję, dysocjację i agresję.

Działania niepożądane EAP są rzadkie, ale zgłaszano obniżoną samoocenę i zwiększoną agresję u dzieci i młodzieży. Naukowcy uważają, że cardiline apteka gemini te negatywne skutki mogą być spowodowane przywiązaniem, a następnie utratą towarzysza konia po zakończeniu terapii.

Poszukiwanie terapii koni

Biorąc pod uwagę, że EAP nie jest jeszcze powszechnie dostępny, znalezienie placówki oferującej tę usługę w Twojej okolicy może być trudne. Jednak PATH International i EAGALA — renomowane stowarzyszenia terapii wspomaganej przez konie — mają wykazy akredytowanych ośrodków według lokalizacji.

Kiedy odwiedzasz ośrodek, terapeuta omówi z Tobą Twoje pochodzenie i cele oraz opracuje plan leczenia. Pamiętaj, że Twoje ubezpieczenie może nie pokryć niektórych lub wszystkich kosztów terapii.

Ale zdarzały się przypadki, w których osoby fizyczne poszły do ​​sądu z firmami ubezpieczeniowymi i wygrały," mówi Smith-Osborne.

Zapisz się do naszego biuletynu Mental Wellness!

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zdrowia emocjonalnego

Zasoby dotyczące zdrowia psychicznego dla czarnoskórych Amerykanów

Gdzie czarnoskórzy Amerykanie mogą zwrócić się o pomoc w czasach naznaczonych globalną pandemią i przewrotami rasowymi?

Autor: Melba Newsome30 kwietnia 2021

Co napędza wzrost przestępstw antyazjatyckich i jak możemy pomóc ofiarom?

Strzelanina w Atlancie podkreśliła wzrost przestępstw z nienawiści wobec Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Co się robi, aby zaradzić przemocom i skutkom dla zdrowia psychicznego. . .

Przez Don RaufMarzec 25, 2021

Terapeuta mówi: prawdziwy wynos z wywiadu Oprah z Meghan i Harrym

Wywiad z roku ujawnił problemy psychiczne, które dotykają znacznie więcej osób niż tylko członków rodziny królewskiej.  

Autor: Allison Young, MD, 18 marca 2021 r.

5 powszechnych błędnych przekonań na temat przemocy domowej

Dzwonienie na policję pomaga, trauma pociąga za sobą traumę i inne truizmy dotyczące przemocy domowej, które nie są sprzeczne z faktami.

Autor: Allison Young, MD 10 lutego 2021

Kiedy wszechświat przekazuje nam niepewność, pieczemy

Podczas gdy pandemia szaleje, zajęłam się pieczeniem, by ukoić nerwy. Podobnie jak większość kraju. Czemu?

Autor: Alicia Raeburn 9 lutego 2021

W ramce: „Czego COVID-19 nauczył nas o rasizmie jako kryzysie zdrowia publicznego”

W tym odcinku Boxed In, psychiatra i redaktor naczelny ds. zdrowia codziennego, dr Patrice Harris, omawia różnice w opiece zdrowotnej. . .

Autor: Maureen Connolly, 12 listopada 2020 r.

Robienie różnicy: dr Patrice Harris, ma na celu włączenie zdrowia psychicznego do opieki zdrowotnej

Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego, mówi dr Harris, nowy redaktor naczelny działu medycznego Everyday Health.

Autor: Abby Ellin 2 listopada 2020 r.

Boxed w sezonie 2, odcinek 3: „Dlaczego choroba z Lyme może wskazywać na to, co dzieje się z pojazdami długodystansowymi COVID-19”

Brian Fallon, MD, dyrektor Centrum Zaburzeń Neurozapalnych i Medycyny Biobehawioralnej na Uniwersytecie Columbia, omawia wpływ. . .

Autor: Maureen Connolly 2 listopada 2020 r.

Boxed w sezonie 2, odcinek 2: „COVID-19 Long Haulers and the Patient Support Movement”

Osoby, które przeżyły COVID-19, Fiona Lowenstein i Nikki Brueggeman, dzielą się swoimi doświadczeniami w poruszaniu się po systemie opieki zdrowotnej podczas pandemii i tym, jakimi byli. . .

Autor: Maureen Connolly21 października 2020 r.

Boxed w sezonie 2, odcinek 1: „Psychologiczny wpływ pandemii na dzieci”

Psycholog dr Andrew Solomon i doradca szkolny Amanda Jo Bustamante zastanawiają się nad prawdziwym wpływem COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci.  

Autor: Maureen Connolly15 października 2020 r."

Naukowcy twierdzą, że u osób na diecie wysokocukrowej zmniejszenie spożycia napojów gazowanych (i cukru) może zmniejszyć objawy RZS. Zdjęcia iStock

Według badań opublikowanych niedawno w The American Journal picie jednego lub więcej słodkich napojów gazowanych dziennie, w tym zwykłej coli, coli bezkofeinowej i innych słodzonych cukrem napojów gazowanych, może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Żywienia Klinicznego.

Ale zastąpienie odtłuszczonego mleka sodą słodzoną cukrem może zmniejszyć to ryzyko, prawdopodobnie ze względu na korzystną witaminę D w mleku, twierdzą naukowcy, dodając, że badanie nie pokazuje, że picie sody słodzonej cukrem faktycznie powoduje RZS, tylko że istnieje silny związek między dwójka.

Nie powiedzielibyśmy, że napoje gazowane z pewnością prowadzą do [zwiększonego] ryzyka RZS, bez względu na to, jak często ludzie je piją," mówi główny badacz Yang Hu z Harvard School of Public Health. Raczej ludzie, którzy piją "zbyt duża ilość sody może być bardziej podatna na RZS. "

Tajemnicze zaburzenie

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną i autoimmunologiczną, która rozwija się, gdy układ odpornościowy błędnie atakuje zdrową tkankę, powodując długotrwałe zaczerwienienie, obrzęk, ciepło i ból stawów. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2007 r. około 1,5 miliona dorosłych w wieku powyżej 18 lat miało RZS w Stanach Zjednoczonych.

POWIĄZANE: 7 zdrowych i tanich zamian żywności na łagodzenie zapalenia stawów

Nie wiadomo, co dokładnie powoduje RZS, ale prawdopodobnie w grę wchodzą czynniki genetyczne i środowiskowe, w tym wybór stylu życia i diety. Wiadomo jednak, że choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2 występują częściej u osób z RZS niż w populacji ogólnej. Dodatkowo dodany cukier może przyczynić się do rozwoju tych dwóch problemów zdrowotnych poprzez wywoływanie otyłości, insulinooporności i stanu zapalnego – czynników, które mogą być również zaangażowane w rozwój RZS.

Dodany cukier różni się od cukru z węglowodanów," mówi Hu. "Jest to w zasadzie źródło cukru przekraczające zapotrzebowanie na codzienną konsumpcję. "

Według badań opublikowanych w 2010 roku w czasopiśmie Circulation, soda słodzona cukrem jest głównym źródłem dodanego cukru w ​​diecie Amerykanów i może zwiększać ryzyko zachorowania zarówno na choroby układu krążenia, jak i cukrzycę. Więc Hu i jego koledzy zastanawiali się, czy słodka woda sodowa również wpływa na ryzyko RZS.

Związek między słodką sodą a RA

Aby się tego dowiedzieć, zespół prospektywnie śledził 186 900 kobiet z dwóch dużych badań kohortowych, które trwały odpowiednio od 1980 do 2008 i 1991 do 2009 roku. Co dwa lata kobiety zgłaszały swoją aktywność fizyczną, wagę i historię medyczną, a co cztery lata informowały o swojej diecie, w tym o tym, co piły.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że kobiety, które wypijały jedną lub więcej słodzonych napojów gazowanych dziennie, były o 63 procent bardziej narażone na rozwój RZS niż kobiety, które wypijały mniej niż jedną słodką wodę gazowaną miesięcznie. Ryzyko to wydaje się być jeszcze większe w przypadku kobiet w wieku powyżej 55 lat, co sugeruje, że dodatkowe szkodliwe działanie napoju gazowanego przez wiele lat może powodować przewlekłe zapalenie, które ostatecznie prowadzi do RZS.

Ryzyko to jest prawdopodobnie takie samo dla mężczyzn, ale wykazanie tego wymagałoby większego badania, ponieważ według CDC częstość występowania RZS jest dwa do trzech razy wyższa u kobiet niż u mężczyzn. "Myślę, że w idealnych sytuacjach można by znaleźć podobne wyniki," mówi Hu.

Według badania, częste picie napojów dietetycznych, które zawierają sztuczne słodziki, a nie cukier, nie wpłynęło na ryzyko RZS u uczestników. Co ciekawe, nie picie soku owocowego, który często zawiera dodatek cukru. Ale w przeciwieństwie do słodkich napojów gazowanych, soki owocowe zawierają również wiele korzystnych składników, takich jak witaminy, minerały i rozpuszczalny błonnik, które mogą zapobiegać stanom zapalnym, wyjaśnia Hu.

Badanie wykazało, że przyrost masy ciała i otyłość nie wyjaśniają związku między spożyciem słodkich napojów gazowanych a ryzykiem RZS. I chociaż na tym etapie nie można powiedzieć, że stowarzyszenie soda-RA jest przyczynowe, naukowcy mają pewne wyobrażenia na temat tego, co się dzieje.

Po pierwsze cukier, zwłaszcza sacharoza, może powodować choroby przyzębia, a badania sugerują związek między chorobami dziąseł a RZS, mówi Hu. Alternatywnie, słodzona woda sodowa może zwiększyć ilość pewnych cząsteczek w organizmie, które promują stan zapalny (cytokin).

Proste sposoby na zmniejszenie spożycia cukru

Ponieważ badanie koncentrowało się na zdrowych kobietach, nie odnosi się bezpośrednio do osób, które już cierpią na RZS. "Ale myślę, że zmniejszenie spożycia napojów gazowanych i przyjęcie śródziemnomorskiego wzorca diety, który kładzie nacisk na owoce i warzywa, jest pomocne w łagodzeniu objawów [u] osób, które już mają RZS," mówi Hu.

Oprócz wyeliminowania słodzonych cukrem napojów gazowanych istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym osoby z RZS mogą zmniejszyć spożycie dodanego cukru.

Owoce to najlepsze lekarstwo na słodycze – zwłaszcza owoce rozstawione w ciągu dnia," mówi Bethany Thayer, MS, RDN, dyrektor Centrum Promocji Zdrowia i Zapobiegania Chorobom Henry Ford Health System oraz prezydent-elekt Michigan Academy of Nutrition and Dietetics. "Spróbuj cieszyć się kawałkiem owocu co cztery godziny, gdy nie śpisz przez tydzień, i zauważ, że pragnienie innych słodkich smakołyków zanika. "

Ale jeśli masz zamiar jeść owoce, staraj się trzymać całych owoców. Owoce w puszkach, dżemy i suszone owoce czasami zawierają dodatek cukru, o którym możesz nie wiedzieć, chyba że przeczytasz etykietę składników.

Oprócz jedzenia całych owoców, uzupełnij swoją dietę innymi produktami, które są "jak najbliżej natury," mówi Thayer. "Im bliżej możesz trzymać się naturalnie występujących pokarmów, tym mniej cukru będziesz spożywać. " Unikaj przetworzonej żywności i napojów, a zamiast tego jedz takie rzeczy jak:

Świeże warzywaZbożaNieprzetworzone mięsoNiskotłuszczowy nabiał

Mleko sojowe, ryżowe i migdałowe to zdrowa alternatywa dla zwykłego mleka, jeśli nie tolerujesz laktozy, ale wiele produktów komercyjnych zawiera cukier, aby poprawić smak. "A jeśli jest aromatyzowany, najprawdopodobniej jest do niego dodany cukier," mówi Thayer.