Překvapení – Náhlý zvuk nebo pohyb může vaše dítě zaskočit.

Překvapení – Náhlý zvuk nebo pohyb může vaše dítě zaskočit.

Překvapení – Náhlý zvuk nebo pohyb může vaše dítě zaskočit.

Potravinové intolerance jsou častější než potravinové alergie. Ačkoli příznaky mohou být podobné, potravinová intolerance zahrnuje trávicí systém dítěte, nikoli imunitní systém. Mezi běžné potravinové intolerance patří problémy s laktózou, kukuřicí nebo lepkem. Mezi příznaky potravinové intolerance patří plynatost, nadýmání, průjem a bolesti břicha.

Plivání, reflux nebo zvracení

Plivání se zdá být téměř univerzálním povoláním miminek. Dobrou zprávou je, že plivání má tendenci slábnout, když miminka dosáhnou prvních narozenin. Pravděpodobnost, že vaše dítě plivne, můžete snížit pravidelným odříháním, vyhýbáním se překrmování, držením dítěte ve vzpřímené poloze při krmení a vyhýbáním se hraní si s dítětem bezprostředně po jídle.

Reflux je stav, kdy se obsah žaludku vrací zpět do jícnu dítěte. Abyste pomohli zvládnout reflux, krmte dítě při každém jídle trochu méně nebo pomaleji; vyměnit nebo uvolnit plenku dítěte; po krmení je držte ve vzpřímené poloze po dobu alespoň 30 minut (například je posaďte do houpačky nebo autosedačky); omezit aktivní hru po jídle; zvedněte hlavičku dětské postýlky podepřením matrace (nikoli polštáři nebo plyšovými zvířátky) pod hlavičkou dítěte.

Pokračování

Zvracení, když jídlo přichází důrazněji, může mít mnoho příčin – nezralý trávicí systém, infekce, léky a kinetóza, abychom jmenovali alespoň některé. I když se zvracení obvykle samo upraví, zavolejte pediatra, pokud se vaše dítě zdá dehydratované, silně zvrací nebo zvrací déle než 24 hodin, vidíte ve zvratcích krev, zdá se, že dítě něco bolí nebo je nedokáže udržet. tekutiny. Silné zvracení u kojenců může být způsobeno fyzickým stavem zvaným pylorická stenóza, která blokuje přesun potravy ze žaludku do střev. Tento stav, ke kterému běžně dochází mezi 4. a 8. týdnem věku, vyžaduje chirurgickou korekci.

Problémy s krmením dítěte mohou být způsobeny mnoha věcmi, takže je vždy dobré promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče vašeho dítěte, pokud máte obavy, zvláště pokud vaše dítě neroste správně nebo nedosahuje svých milníků.

Zavolejte dětskému lékaři svého dítěte, pokud se zdá, že vaše dítě ztrácí váhu, je letargické, zdá se být dehydratované, má zvracení, dávení nebo průjem, který je přetrvávající nebo související s určitými potravinami, má bolesti břicha nebo jednoduše, nicozero lékařské názory pokud máte nějaké dotazy nebo obavy.

WebMD Medical Reference Zhodnotila Amita Shroff, MD dne 07. října 2020

Zdroje

ZDROJE:

Americká pediatrická akademie. Péče o vaše miminko a malé dítě: od narození do 5 let, Bantamové knihy, 2009.

Elizabeth Ward, MS, RD, registrovaná dietoložka; autor, Kompletní idiotský průvodce krmením vašeho miminka a batolete.

Národní institut zdraví: "Alergie na jídlo."

Americká akademie rodinných lékařů: "Problémy s krmením u kojenců a dětí."

Dětská nemocnice v Bostonu: "Gastrointestinální potíže novorozence."

Americká dietetická asociace: "Nekrmte dítě z nádoby" a "Představujeme tuhá jídla."

DrGreene.com: "Med a kojenecký botulismus."

Síť dětských lékařů: "Vybíraví jedlíci."

Piette, L. Už jen dvě sousta: Pomáháme vybíravým jedlíkům říkat ano jídlu, Three Rivers Press, 2006.

Mackonochie, A. Praktická encyklopedie těhotenství, péče o dítě a výživy kojenců a batolat, Lorenz Books, 2006.

Kanadský rodinný lékař: "Problémy s krmením kojenců a batolat."

KidsHealth.org: "Alergie na mléko u kojenců."

MedicineNet: "Zažívací nemoci: GERD u kojenců a dětí."

Když se děti narodí, mají přirozené reflexy, které slouží jako ochrana a pomáhají jim prospívat mimo dělohu. Možná jste si všimli některých legračních chování u svého novorozence a pravděpodobně jde o reflexy.

Porozumění novorozeneckým reflexům

Vaše dítě se narodí bezmocné a je zcela závislé na vaší péči. Jsou zde zcela nové zvuky, pohledy a pocity. Můžete si všimnout, že vaše dítě chce neustále sát ruce nebo že se zdají napjaté. Oba tyto reflexy jsou novorozenecké reflexy a budou se objevovat, dokud děti nezískají kontrolu nad svými reakcemi. 

Novorozenecké reflexy jsou instinktivní, což znamená, že vaše dítě nemůže ovládat reakce svého těla. Mezi běžné reflexy patří: 

Sání – Vaše dítě může vydávat mlaskavé zvuky a držet si ruku u úst, aby se cucalo. To pomáhá vašemu dítěti získat výživu z vašeho prsu nebo láhve. Uchopení – Zkuste se prstem dotknout dlaně ruky svého dítěte. Je pravděpodobné, že se jejich prsty těsně sevřou kolem vašeho prstu, když to uděláte. Překvapení – Náhlý zvuk nebo pohyb může vaše dítě zaskočit. Všimnete si, že se napnou a strnule vystrčí ruce a nohy z těla.

Vliv novorozeneckých reflexů na zdraví vašeho dítěte

Každý novorozenecký reflex má svůj účel. Pamatujte, že novorozenecké reflexy postupně mizí, jak vaše dítě rozvíjí zralejší motorické dovednosti a kontrolu. 

Sací reflex. Po dostatečném nabídnutí prsu nebo láhve je sací reflex nahrazen cílevědomou akcí. Pokud vaše dítě nemá hlad, může odmítnout hlavu. 

Moro reflex. Tento reflex se také nazývá úlekový reflex. Pokud vaše dítě náhle změní polohu nebo je něčím vyděšeno, natáhne končetiny a poté rychle spojí ruce. Tento reflex slouží jako způsob, jak se vaše dítě ochrání před potenciálním nebezpečím. Možná nevidíte velký přínos reflexu, ale je instinktivní. Trvá první dva měsíce života.

Tonický krční reflex. Občas můžete vidět, jak vaše dítě otáčí hlavu na jednu stranu, zatímco natahuje opačnou paži. Tento reflex je další obrannou taktikou. Trvá do pěti až sedmi měsíců věku vašeho dítěte. Může to vypadat, jako by se vaše dítě protahovalo, takže pokud nebudete věnovat pozornost, nemusíte si tohoto novorozeneckého reflexu všimnout.

Pokračování

Úchopový reflex. Když vaše dítě uchopí váš prst, vaše srdce taje. I když je to velmi roztomilé, není to vědomá reakce. Místo toho je to ochranný instinkt držet se něčeho, pokud je jim v ruce. Můžete cítit působivé sevření, které jakoby přesahuje jejich věkové schopnosti. Tento novorozenecký reflex trvá do pěti až sedmi měsíců věku vašeho dítěte.

Krokový reflex. Vaše dítě možná ještě neumí chodit, ale to mu nezabrání v pokusu! Držte své dítě jemně pod pažemi a položte jeho nohy na zem nebo na rovný povrch. Uvidíte, jak se jejich nohy pohybují nahoru a dolů při chůzi. Je to roztomilé, ale vaše dítě to nedělá schválně. 

Instinkt říká vašemu dítěti, že tento pohyb je dostane tam, kam chtějí. Mějte na paměti, že vaše dítě ještě neunese jejich váhu, takže na jeho nohy příliš netlačte směrem dolů. Tento novorozenecký reflex zmizí, když jsou vašemu dítěti kolem dvou měsíců.

Jak novorozenecké reflexy pomáhají vašemu dítěti

Zlom v mozku. Reakce jsou instinktivní, což znamená, že vaše dítě nemá žádnou kontrolu nad těmito novorozeneckými reflexy. Účelem těchto reflexů je dát mozku vašeho dítěte pauzu od kontroly jeho pohybů. Jejich mozek a tělo rostou exponenciální rychlostí, což spotřebovává veškerou jejich energii. Jak se vaše dítě vyvíjí, budou tyto reflexy nahrazeny vědomými, cílevědomými činy.‌

Přežití. Vaše dítě si nemůže myslet: “Mám hlad a potřebuji sát, abych získal mléko na výživu.” Reflexy jako sání pomáhají zajistit přežití. Kdykoli se něco dotkne obličeje vašeho dítěte, otočí se směrem k předmětu a začne sát. Bez tohoto reflexu vaše dítě nemusí chápat, co to znamená, když je mu nabízeno mléko z prsu nebo láhve.

Na co si dát pozor u novorozeneckých reflexů

Jiné zdravotní stavy mohou napodobovat novorozenecké reflexy. Jedním z příkladů jsou zaťaté pěsti. Někdy vaše dítě zatne pěsti kvůli hladu. Zaťaté pěsti jsou také známkou dětské mozkové obrny. Můžete je rozlišit podle dalších příznaků dětské mozkové obrny, včetně:

Slabé svaly Špatná kontrola svalů Pomalé reflexy Ztuhlé nohy a ruce

Mozková obrna je stav, který postihuje část mozku, která řídí motorické funkce. V závislosti na závažnosti stavu může být schopnost vašeho dítěte pro pohyb těla, ovládání svalů, držení těla, koordinace, reflexy a rovnováha lepší nebo horší.

Měli byste také věnovat pozornost, pokud se novorozenecké reflexy vašeho dítěte vrátí. Novorozenecké reflexy by měly postupně mizet, jak vaše dítě dospívá a získává větší tělesnou kontrolu. Pokud si všimnete, že reakce vašeho dítěte opět vypadají jako novorozenecké reflexy, poraďte se se svým lékařem, protože to může být zdravotní problém.

WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 12. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

Zdravé děti: “Novorozenecké reflexy.”

Zdraví dítěte: “Pohled na novorozence: Co je normální.”

Seattle Children’s: “Novorozenecké reflexy a chování.”

Stanfordské zdraví dětí: “Dětská mozková obrna u dětí.”

Narození dvojčat nebo trojčat může být radostnou událostí. Ale je také zdrcující starat se o více dětí. Amy Romashko, MD, lékařská ředitelka Dětské nemocnice ve Wisconsinu Urgent Care a matka dvojčat, nabízí tuto radu, jak se orientovat v prvních měsících.

Přiznejte si těžké časy. Nedostatek spánku a nekonečné krmení může způsobit stresující život s více novorozenci. Je důležité být v tom upřímný. "Prvních pár měsíců může být opravdu brutálních a je snadné cítit konflikty, protože si nechcete stěžovat a měli byste být šťastní," říká Romashko. "Ale upřímně, pár měsíců toho moc štěstí není."

Upravte svá očekávání. Romashko varuje rodiče vícerčat před srovnáváním se s rodiči singletonů. Vyhněte se instagramovým fotkám klidných, dokonale pózovaných miminek. Přiznává, že Romashkova vlastní dvojčata se během 1-letého focení, která v té době cítila jako selhání, rozčilovala a dováděla. Ale ty fotky se staly oblíbenými, protože tak dokonale odrážejí realitu té chvíle.

Uspořádejte svůj domov pro vícenásobné. Vyměníte spoustu plen, takže si ušetříte kroky vytvořením několika přebalovacích stanic po celém domě, kde budete mít zásoby plen vždy po ruce. Jakmile se její děti začaly převracet, vytvořila Romashko na podlaze jídelny bezpečný prostor pro děti, kam mohla děti bezpečně umístit, kdykoli běžela do koupelny nebo otevřela dveře.

Proveďte výběr krmení. Při zvažování kojení nebo umělého krmení se rozhodněte, co je pro vás a vaše děti nejlepší, říká Romashko. (Americká pediatrická akademie doporučuje kojení do 1 roku věku pro mnoho výhod.) Rozhodla se kojit a uznává, že to bylo náročné. "Postupem času to pro mě bylo jednodušší, protože jsem nemusel vyrábět formule a čistit lahvičky," ona říká. Používala kojící náramek s pohyblivými korálky, aby si zapamatovala, které dítě kojilo jako poslední a na které straně.

Hledejte bezpečný spánek. Některé děti spí nejlépe, když jsou umístěny společně v kočárku nebo postýlce, ale Romashko zjistila, že její dvojčata spí lépe v oddělených prostorách. Ať už děti spí společně nebo odděleně, platí stejná pravidla bezpečného spánku, která pomáhají snížit pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS): Umístěte děti ke spánku na zádech na pevný povrch bez předmětů, jako jsou polštáře a přikrývky. Děti by měly spát v blízkosti rodičů, ale v oddělené posteli.

Najděte další rodiče vícerčat. "Podpůrné skupiny pro vícenásobné maminky mohou být opravdu skvělými zdroji, protože mluvíte s lidmi, kteří to mají," říká Romashko.

Najděte další články, procházejte zpětná vydání a přečtěte si aktuální vydání Časopis WebMD.

WebMD Magazine – funkce Recenzoval Hansa D. Bhargava, MD dne 26. března 2019

Zdroje

ZDROJE:

Amy Romashko, MD, lékařská ředitelka, Dětská nemocnice Wisconsinu Urgent Care; maminka dvojčat.

Brown University: "Studie ukazuje, že opožděný porod je zdrojem vícečetných porodů."

HealthyChildren.org: "Jak udržet své spící dítě v bezpečí: Vysvětlení zásad AAP."

Johns Hopkins Medicine: "Přehled vícečetného těhotenství."

28. ledna 2002 – Neexistuje žádný skutečný vzorec pro výběr kojeneckého mléka, a to představuje pro rodiče hádanku. Sójové, hypoalergenní, s nízkým obsahem železa – maminkám a tatínkům se může zatočit hlava, když zírají na výběr receptury na regálech s potravinami. Odborníci ale radí, aby to bylo jednoduché: Většině kojenců se bude hodit standardní odrůda, která je vyrobena z bílkovin kravského mléka doplněných železem.

"Optimálně by každé dítě mělo být kojeno, ale vzhledem k tomu, že kojení nefunguje pro každého, myslím, že standardní kojeneckou výživou je místo, kde začít," říká Melvin Heyman, MD, profesor pediatrie a vedoucí oddělení dětské gastroenterologie, hepatologie a výživy na University of California, San Francisco.

Většina dětí dobře snáší běžnou kojeneckou výživu, říká Heyman. Pouze asi u 2 % kojenců se rozvine potravinová alergie a případy koliky a dalších příznaků, které lze vyléčit změnou kojenecké výživy, jsou mnohem méně časté, než se rodiče – a dokonce i někteří pediatři – domnívají.

"Mnoho lidí mění vzorce bez dobrého důvodu," souhlasí William Cochran, MD, docent pediatrie na oddělení dětské gastroenterologie a výživy na Geisingerově klinice Jefferson College of Medicine v Danville, Pensylvánie.

Pokud uvažujete o přechodu, poraďte se nejprve s lékařem svého dítěte. "Může vám poradit o rizicích a o tom, co dalšího budete muset udělat," Dr. Cochran říká. Například včasné zavedení nových potravin u dítěte s potvrzenou potravinovou alergií může zvýšit pravděpodobnost, že se u dítěte rozvine další alergie.

Sója je dobrá, železo je špatná?

Mnoho rodičů se přiklání k sójové výživě, protože slyšeli, že děti snášejí sóju lépe než směsi z kravského mléka. Faktem však je, že nejméně polovina všech kojenců, kteří mají alergii na mléko, je také citlivá na sójovou bílkovinu a měla by konzumovat hypoalergenní formule.

"Některým dětem, kterým to jde dobře na sóji, by se nedařilo ani na výživě z kravského mléka," říká Heyman, "ale problém je v tom, že se reakce hodně překrývají, takže pokud má někdo závažnou reakci na kravské mléko, nedoporučuji sóju."

Další běžnou mylnou představou je, že přípravky obohacené železem způsobují zácpu nebo jiné žaludeční problémy. "Rodiče přijdou a řeknou: ‘Moje dítě má plynatost, má koliku, má zácpu, bolí ho břicho a je to kvůli železu.’" říká Cochran a lékař na tuto stížnost často zareaguje přechodem na přípravek s nízkým obsahem železa.

Pokračování

Ve skutečnosti, říká Cochran, studie naznačují, že železo ve výživě obvykle není spojeno se žaludečními problémy. Navíc říká, že podávání kojencům umělé výživy s nízkými koncentracemi železa (pod 6,7 mg železa na litr umělé výživy) může zvýšit jejich riziko anémie z nedostatku železa.

Americká akademie pediatrů doporučuje výživu obohacenou železem se 4–12 mg železa na litr pro všechny kojence krmené z láhve od narození do 1 roku věku. Je to proto, že kojenci nemají dostatek přírodních rezerv, aby pokryli svou potřebu železa. Mnoho kojeneckých výživ, zejména obohacené cereálie, poskytuje další železo.

Pouzdro pro hypoalergenní látky

Hypoalergenní kojenecká výživa je pro děti snáze stravitelná, protože bílkovina kravského mléka v ní byla předtrávena nebo rozbita na menší kousky. Jedním z nejpřesvědčivějších důvodů, proč krmit své dítě hypoalergenní výživou (kromě potvrzení alergie na kravské mléko), je silná rodinná anamnéza potravinových nebo environmentálních alergií, včetně senné rýmy a ekzému, říká Heyman.