Co wiedzieć o poziomach T3

Co wiedzieć o poziomach T3

Co wiedzieć o poziomach T3

trijodotyroniny lub T3, jest hormonem, który wytwarza tarczyca. Badanie krwi T3 może pomóc lekarzowi zdiagnozować choroby tarczycy. Wysokie lub niskie poziomy T3 mogą wskazywać na nadaktywne lub nieaktywne tarczycy.

Według amerykańskiego stowarzyszenia tarczycy (ATA) testy T3 są najbardziej przydatne do diagnozowania nadczynności tarczycy. Są mniej pomocne w diagnozowaniu niedoczynności tarczycy.

W tym artykule omówimy, czym jest T3, normalny zakres poziomów T3 i co oznaczają wyniki.

Co to jest T3?

tarczyca jest małym gruczołem w szyi, który wytwarza hormony, które regulują, jak ciało przechowuje i wykorzystuje energię. Głównym hormonem, który tworzy tarczyca, jest tyroksyna (T4). Komórki w organizmie następnie przekształcają T4 w T3.

wraz z T4, T3 są odpowiedzialne za wiele funkcji ciała, w tym tętno, temperaturę ciała i metabolizm, co wpływa na masę ciała. Istnieją dwie formy T3 we krwi:

związane T3

Ta forma T3 jest najbardziej obfita. Związany T3 jest przyłączony do białek, które pomagają krążyć hormon wokół ciała.

Free T3

Ten typ T3 nie jest związany z białkami i porusza się swobodnie wokół ciała. Jest mniej obfity niż związany T3, ale jest aktywną postacią hormonu.

Normalne poziomy T3

Całkowite testy T3 mierzą obie formy T3. Za dużo lub za mało T3 we krwi może wskazywać na stan zdrowia.

Lekarze mierzą ilość T3 w nanogramach na decylitr (ng/dl) krwi. University of Rochester Medical Center zapewnia następujące zakresy dla normalnych poziomów T3:

Normalny zakres Total T3 75–195 ng/dl darmowe t3 0,2–0,5 ng/dl

Wiele czynników wpływa na poziomy T3, w tym wiek, płeć i niektóre istniejące warunki zdrowotne, takie jak choroba wątroby. Ciąża idealica skład może również zwiększyć całkowity poziom T3. Jako taki, nieprawidłowy poziom T3 nie zawsze oznacza, że ​​osoba ma stan tarczycy.

Lekarze zwykle zamawiają testy T3 w połączeniu z innymi testami tarczycy, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działa tarczyca .

Kto potrzebuje testowania?

Lekarz może polecić test T3 dla każdego, kto ma objawy stanu tarczycy. Warunki tarczycy mogą powodować szeroką gamę objawów, w tym:

 • Pocenie się
 • drżenie
 • Wrażliwość na ciepło lub zimno
 • drażliwość
 • Huśtawki nastroju
 • Niewyklejana utrata masy ciała
 • Trudność spanie
 • Wypijanie lub podrażnione oczy
 • Utrata włosów
 • irregular or slower heartbeat
 • shortness of breath
 • high blood sugar
 • increased frequency of urination

Lekarz może również zalecić test dla osób, które mają większe ryzyko choroby tarczycy. Osoby te obejmują osoby z:

 • Typ 1 cukrzyca
 • Bułkalica niedokrwistość
 • Pierwotna niewydolność nadnerczy lub choroba Addisona
 • a Historia rodzinnych warunków tarczycy

Starsi dorośli i kobiety, które są w ciąży lub niedawno urodziły się również bardziej zagrożone.

Co się dzieje podczas testu

Testy T3 zwykle nie wymagają przygotowania. Jednak niektóre leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na wyniki. Dlatego osoba powinna poinformować lekarza o wszelkich lekach, które przyjmują przed poddaniem testów T3. Być może będą musieli przestać je przyjmować, aby zapewnić dokładność testu.

Podczas testu T3, opieka zdrowotna wybierze żyłę, z której można zabrać krew – po wewnętrznej stronie łokcia, albo z tyłu ręka – i oczyść otaczający ją obszar antyseptycznie. Mogą użyć elastycznego opaski do ograniczenia przepływu krwi. Następnie wkładają igłę do żyły i wciągną krew do strzykawki.

Niektórzy ludzie odczuwają kłucie lub zarysowanie podczas badań krwi. W tym momencie, jeśli pracownik służby zdrowia użył elastycznego opaski, usunie go. Kiedy zebrają wystarczającą ilość krwi, usuną igłę i zastosują bawełnianą kulkę lub bandaż. w miejscu wstrzyknięcia. Niektóre osoby mogą również czuć się obciążone lub tuż po zabiegu.

Można również rozważyć zestawy do testu tarczycy w domu do pomiaru T3 i innych poziomów hormonu tarczycy.

Wysokie poziomy T3

Wysokie poziomy T3 mogą wskazywać na kilka warunków , w tym nadczynność tarczycy i tyreotoksykoza (nadmiar hormonów krążących). W niektórych przypadkach mogą oznaczać raka tarczycy, ale choroba ta często nie powoduje nieprawidłowych poziomów T3.

Tyreotoksykoza i rak tarczycy są rzadkie, więc nadczynność tarczycy jest częściej przyczyną.

W ponad 70% przypadków nadczynność tarczycy wynika z choroby Gravesa, która występuje najczęściej u kobiet i może działać w rodzinach. Guzki i grudki, które rosną na tarczycy, mogą również powodować nadczynność tarczycy. Lekarze nazywają to toksycznym guzkowym wola.

Jeśli lekarz uważa, że ​​ktoś ma nadczynność tarczycy, zasugeruje odpowiednie metody leczenia, takie jak:

 • Leki przeciwtłumaczne, które zmniejszają Zdolność tarczycy do wytwarzania hormonów
 • beta-blokery, które blokują działanie hormonów tarczycy
 • Radioaktywne jod, który uszkadza komórki tarczycy w kontrolowany sposób
 • operacji w operacji który chirurg usuwa część lub całość tarczycy

niskie poziomy T3

Niskie wyniki testu T3 mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Czasami niski T3 może również wskazywać na głód.

Według ATA osoba może rozwinąć nieaktywną tarczycę z powodu choroby autoimmunologicznej lub w wyniku leczenia radioteralnego lub operacji tarczycy. Czasami uzyskanie zbyt dużej lub za mało jodu powoduje również objawy.

Często obejmuje leki lewotyroksyny, które zastępuje hormony, które powinna wytwarzać tarczyca. Ten lek kontroluje objawy niedoczynności tarczycy, ale nie leczy stan.

Inne testy tarczycy

ATA przedstawiają niektóre inne testy tarczycy, które może zamówić lekarz, w tym:

 • Hormon stymulujący tarczycę (TSH): Zmiany w poziomach TSH mogą być wczesnym oznaką ostrzegawczą stanu tarczycy, nawet jeśli inne poziomy hormonu tarczycy są nadal normalne.
 • tarczycy (T4) : T4 jest drugim głównym hormonem, który wytwarza tarczyca obok T3. Wysokie lub niskie T4, szczególnie w połączeniu z nietypowymi poziomami TSH, może wskazywać na stan tarczycy.
 • Testy przeciwciał tarczycy: Przeciwciała są częścią obrony immunologicznej organizmu. Jednak niektórzy ludzie rozwijają warunki tarczycy, gdy ciało błędnie atakuje tarczycę. Testy przeciwciał mogą pomóc lekarzowi zdiagnozować ten problem.
 • Radioaktywne pobieranie jodu: ten test obejmuje osobą połykającą niewielką ilość jodu. Tarczyca używa jodu do wykonania T4, więc skanując tarczycę, lekarze mogą zobaczyć, jak dobrze tarczyca przyjmuje jod.

Podsumowanie

Normalne poziomy T3 wskazują, że wskazują, że poziomy T3 wskazują Ktoś tarczyca wytwarza odpowiednią ilość hormonu T3. Wysokie poziomy mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, a niski poziom może być oznaką niedoczynności tarczycy.

Jednak inne czynniki mogą również wpływać na poziomy T3, w tym niektóre leki i ciążę. Z tego powodu lekarz może wymagać przeprowadzenia dodatkowych testów w celu ustalenia, czy ktoś ma stan tarczycy.

Leczenie stanów tarczycy może obejmować leki, aw niektórych przypadkach operacja.

 • Urządzenia medyczne/diagnostyka

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, instytucji badawczych akademickich oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents