Co vědět o melaninu

Co vědět o melaninu

Co vědět o melaninu

melanin je látka přítomná v kůži, která produkuje pigment. Každý člověk bude mít v kůži jiné množství melaninu. Tato variace je způsobena genetikou a dalšími faktory.

V tomto článku diskutujeme o funkci melaninu. Hodně nebo příliš málo z toho v kůži. Vědci identifikovali tři formy melaninu u lidí:

eumelanin a pheomelanin jsou v epidermis, což je jedna z vrstev kůže. Naproti tomu neuromelanin je přítomen v mozku.

melanocyty jsou buňky, které produkují eumelanin a feomelanin. Buňky známé jako keratinocyty pak přenášejí melanin na povrch kůže. ?

Melanin má různé biologické funkce, jako například:

 • Pigmentace vlasů
 • Pigmentace kůže
 • Ochrana očí a kůže před slunečním světlem

melanocyty produkují melanin v takzvané bazální vrstvě, která je nejvnitřnější vrstvou epidermis. Keratinocyty pak přenášejí melanin na povrch kůže. Pro narůžovělou barvu rtů, bradavek, vagíny a penisu. Například:

Barva vlasů Typ a množství melaninu Black Velké množství eumelaninu Brown Mírné množství eumelaninu Blond Velmi malé množství eumelaninu červené primárně feomelanin, s malým množstvím eumelaninu

výhody

melanin má řadu prospěšných vlastností, včetně:

ochrana před UV světlem

Melanin je UV absorbující činidlo a je schopen chránit pokožku před účinky UV světla na povrch kůže. Nabízí také ochranu proti UVB a modrému světlu.

Výsledkem je, že lidé s více feomelaninem, jako jsou lidé s blond nebo rudými vlasy a světlou kůží, mají větší pravděpodobnost poškození sluncem.

Melanin má také ochranné účinky proti reaktivním druhů kyslíku (ROS). Jedná se o vedlejší produkty buněčných procesů v těle. ROS má vazby na stárnutí, rakovinu a cukrovku.

Některé výzkumy na zvířatech také naznačily další potenciální přínosy melaninu. To naznačuje, že melanin by mohl hrát roli při ochraně střeva. Může také hrát roli v imunitním systému.

Co ovlivňuje hladiny melaninu v kůži? Genetika hraje dominantní roli v tom, kolik melaninu je v kůži člověka.

Množství melaninu v kůži je výsledkem množství a distribuce melanocytů. eumelaninu na feomelanin. Produkujte melanin pro keratinocyty rychleji. /li>

 • Zánět
 • Změny hladin hormonů
 • Může mít člověk příliš mnoho melaninu a může ho snížit?

  Je možné, aby člověk v těle produkoval příliš mnoho melaninu. Odborníci tomu nazývají hyperpigmentace. Může se vyskytnout v důsledku určitých podmínek nebo přítomnosti přebytečného hormonu stimulujícího melanocyty.

 • Hemochromatóza, což je stav, který způsobuje, že tělo absorbuje příliš mnoho železa z jídla
 • těhotenství
 • Sun Propojení
 • Může osoba snižovat hladiny melaninu?

  Možnosti léčby k hyperpigmentaci. UV světlo na kůži.

 • Cortikosteroidní krémy
 • Retinoidní krémy
 • Kyselina glykolová
 • Osoba by měla před používáním jakékoli topické ošetření konzultovat s odborníkem na zdravotnictví, jako tyto, jako tyto Mohlo by mít vedlejší účinky, jako je zvýšená citlivost.

  Zde se dozvíte více o léčbě hyperpigmentaci.

  může mít člověk příliš malý melanin?

  Občas může mít člověk v kůži příliš malý melanin. To má za následek, že se kůže stává lehčí. Zdravotničtí pracovníci to mohou označovat jako hypopigmentaci.

  Dva příklady hypopigmentace jsou vitiligo a albinismus.

  Vitiligo je stav kůže, který má za následek bílé skvrny kůže v důsledku ztráty melanocytů.

  albinismus albinismus Je genetický stav, který způsobuje, že lidé mají v očích, kůži nebo vlasů velmi málo nebo žádný pigment melaninu. Být bezpečným způsobem, jak zvýšit množství melaninu v kůži. Nadace Cancer Cancer Foundation poznamenává, že opalování zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

  Zjistěte více o zvyšování hladin melaninu zde. sama z dr.derm komponenty UV poškození.

  Podle výzkumu z roku 2018 mohou mít antioxidanty potenciál zvýšit množství melaninu v kůži. Také oxidační proces, který produkuje ROS. Antioxidanty jsou schopny zmírnit tento oxidační stres a snížit poškození buněk.

 • Granátová jablko
 • V závislosti na tom, co způsobuje hypopigmentaci, jsou k dispozici některé možnosti léčby.

  Například ošetření vitiligo může zahrnovat použití opalovacího krému a fototerapie.

  shrnutí

  melanin je látka, kterou melanocyty produkují na povrchu kůže, což má za následek pigment kůže. Každý člověk bude mít v kůži jiné množství melaninu. Podmínky a environmentální faktory mohou snížit nebo zvýšit množství melaninu v kůži. Osoba by se však měla před zvážením jakýchkoli možností léčby poradit s odborníkem na zdravotnictví. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents